piknik-minWrocławskie środowiska patriotyczne starają się aktywnie współtworzyć życie społeczne swojego miasta. Jedną z inicjatyw, jakie zaistniały dzięki temu środowisku był piknik historyczny „Jeszcze nie zginęła”, który odbył się 4 lipca przy stadionie Ślęzy we Wrocławiu.

Organizatorzy włożyli dużo wysiłku w zapewnienie widzom atrakcji. Na miejscu pikniku pojawiło się stoisko ustawione przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Młot”, zajmującą się rekonstrukcją okresu II Wojny Światowej, można było obejrzeć u nich zarówno cywilne jak i militarne przedmioty używane w okresie IIWŚ. Dziewczęta z grupy zaprezentowały również pokaz strojów cywilnych z epoki. Obok rozstawiło się Stowarzyszenie Odra-Niemen, prezentując publikacje książkowe, koszulki z motywami patriotycznymi i spory kawałek wiedzy, którą przedstawiciele stowarzyszenia chętnie dzielili się z widzami. Było też stoisko 14 Pułku Ułanów Jałowieckich, na którym można było zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie tej formacji.

Zainteresowani mogli zapoznać się również z rekonstruktorami znacznie wcześniejszej epoki. Na piknik zawitała grupa wojów prezentujących czasy powstawania polskiej państwowości, czyli okres X-XI wieku. Wojownicy rozstawili przy swoim namiocie stoły pełne oręża charakterystycznego dla epoki oraz zaprezentowali w czasie pokazu sposoby ich użytkowania. Nie zabrakło między nimi urokliwych niewiast prezentujących się w strojach z epoki.

Widzowie mogli sobie również na pikniku postrzelać i to w dwojaki sposób. Przy stoisku zorganizowanym przez Bractwo Strzeleckie Orle Gniazdo można było zapoznać się z elementami nowoczesnego ekwipunku wojskowego oraz postrzelać z dokładnych replik broni palnej. Obok można było spróbować swoich sił w sztuce strzelania z historycznego łuku. Wszystko oczywiście za darmo i dostępne dla każdego. Bractwo strzeleckie zaprezentowało również krótki pokaz swoich umiejętności bojowych inscenizując akcję ataku oraz wyniesienia z opresji rannego towarzysza.

Atrakcji było jeszcze sporo, widzowie mogli wziąć udział w konkursach sprawdzających ich sprawność i refleks, dzieci mogły popisać się talentami recytatorskimi, a wszyscy obecni na pikniku mogli ochłodzić się po tym zimnymi napojami i posilić kiełbaską z grila. Dla odważnych organizatorzy przewidzieli nagrody zasponsorowane przez Surge Polonia i IPN.

Impreza była organizowana po raz pierwszy, lecz wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i wyszło zgodnie z planem. Niestety, frekwencja widzów nieco nie dopisała, pomimo to ci, którzy się zjawili bawili się świetnie. Za rok prawdopodobnie kolejna edycja pikniku. Już teraz z czystym sumieniem możemy ją polecić.