hungfWęgierski premier Viktor Orbán wystosował list do przewodniczącego Rady Europejskiej, w którym domaga się zajęcia kwestią prześladowań chrześcijan w Iraku. Nacjonalistyczny Jobbik wzywa natomiast do modlitwy za wyznawców Jezusa na Bliskim Wschodzie.

Centroprawicowy premier wystosował list w którym wyraził zaniepokojenie sytuacją chrześcijan w Iraku. Orbán zwrócił uwagę, że narastanie brutalnej przemocy zagraża istnieniu wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku, a sytuacja staje się coraz bardziej nie do zniesienia. Z tego powodu, Rada Europejska powinna uwzględnić ten w porządku swoich najbliższych obrad, które odbędą się pod koniec sierpnia.

Nacjonalistyczny Jobbik zwrócił uwagę, iż „panowie świata” są w stanie wywołać w każdej chwili konflikty, aby realizować swoje interesy. Zazwyczaj hasła walki z terroryzmem jedynie nakręcają spiralę nienawiści, obecnie wycelowanej w chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Partia Gabora Vony uważa, że Węgry powinny udzielić pomocy humanitarnej, a nawet schronienia prześladowanym wyznawcom Jezusa. Jobbik wezwał również do modlitwy za chrześcijan w czasie piątkowego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

na podstawie: politics.hu, kormany.hu, jobbik.hu