euro2Węgierski minister gospodarki narodowej Mihály Varga nie wykluczył, że pod koniec dekady jego kraj przyjmie walutę euro, jeśli poprawią się aktualne trendy w europejskiej gospodarce, a euro stanie się stabilnym pieniądzem.

Minister w prawicowym rządzie Viktora Orbána udzielił wywiadu prorządowemu dziennikowi „Magyar Hírlap”, w którym stwierdził, że nie wyklucza przyjęcia waluty euro przez Węgry. Zdaniem Vargi jego kraj mógłby zdecydować się na podobny krok, jeśli procesy gospodarcze na Węgrzech będą trwałe, zwiększy się produktywność krajowej gospodarki, a dodatkowo zbliży się ona do średniego poziomu rozwoju w Unii Europejskiej. Jednocześnie polityk rządzącego Fideszu dodał, że innym ważnym kryterium jest stabilność waluty euro oraz pewniejsza unijna polityka fiskalna.

Słowa szefa węgierskiego resortu gospodarki narodowej skomentowali przedstawiciele opozycyjnej lewicy, którzy nie wierzą w czyste intencje Fideszu. Według Węgierskiej Partii Socjalistycznej, rząd Orbána de facto chce wyprowadzić Węgry z UE poprzez referendum na temat przyjęcia przez ten kraj imigrantów. Koalicja Demokratyczna z zadowoleniem przyjęła słowa Vargi, twierdząc, że węgierskie interesy narodowe można realizować poprzez przyjęcie wspólnej unijnej waluty.

Na podstawie: hungarytoday.hu, magyarhirlap.hu, forsal.pl.