wszedzie-faszyzmWarszawski sąd orzekł, że fundacja Zielone Światło, która wsławiła się doszukiwaniem się promocji faszyzmu na popularnym portalu aukcyjnym Allegro, musi przeprosić portal – m.in. na łamach prowadzonych przez siebie stron oraz w „Gazecie Wyborczej”.

Sama Wyborcza, zresztą, felietonami lewicujących dziennikarzy wydatnie pomogła w nagłośnieniu akcji swoich nieformalnych podopiecznych (np. felieton o znamienym tytule „Hitler schodzi na Allegro”). Nie obyło się też bez powoływania się na czołowych tropicieli „faszyzmu” i „nazizmu” z niezawodnego w takich momentach stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Władzom spółki, do której należy Allegro.pl poszło o symbol niemieckiego SS, wpisany w logo jej portalu. Taki wizerunek rozpowszechniali aktywiści fundacji, nawołując do zaprzestania rozpowszechniania przedmiotów z emblematami tzw. „nazistowskimi”. Chodziło również o przedmioty mające wartość kolekcjonerską i historyczną.

Akcja „Nazistowskim gadżetom mówimy nie. Stop Allegro” ze spreparowanym logo została zorganizowana z okazji Dnia Walki z Rasizmem w 2010 roku i z początku odbiła się szerokim echem w mediach. Jednym z jej elementów był m.in. obwoźny billboard z przerobionym logiem. W żaden sposób nie poruszono tematu swobodnego obrotu na Allegro pamiątkami i gadżetami związanymi z innym zbrodniczym totalitaryzmem – komunizmem.

Sąd uznał, że zbyt daleko posunięta przeróbka logo portalu aukcyjnego mogła sugerować, jakoby sam portal propagował ideologię nazistowską, co z kolei mogło narazić spółkę nim zarządzającą na poważne straty finansowe chociażby wskutek rysy na wizerunku.

Fundacja Zielone Światło, jak można przeczytać na jej stronie, „(…) działa na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, propaguje idee równości szans i równego statusu obywateli, promuje wolność światopoglądową (…)”. W jej biuletynie Zielone Wiadomości można znaleźć głównie retorykę feministyczną. Jedną z czołowych postaci fundacji jest niejaka Kinga Dunin, nastawiona agresywnie do instytucji Kościoła czy rodziny feministka, będąca jednocześnie jedną z ikon powszechnie uważanej za komunizującą Krytyki Politycznej.

fot. tokfm.pl

Zobacz również:
Allegro wytoczyło sprawę “antyfaszystom”