Stany Zjednoczone odnotowały rekordowe przychody z tytułu sprzedaży sprzętu wojskowego. Zagraniczny kontrahenci zakupili broń za blisko 238 miliardów dolarów, a jej głównym odbiorcą była Polska. Departament Stanu USA podkreśla, że eksport militariów jest „ważnym narzędziem polityki zagranicznej” kraju.

Amerykańskie władze poinformowały w swoim komunikacie o rekordowej kwocie uzyskanej dzięki sprzedaży broni do innych państw. Ogółem tylko w ubiegłym roku trafił do nich sprzęt warty blisko 238 mld dolarów, a to oznacza wzrost o blisko 16 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Najbardziej zadowolone z danych ogłoszonych przez Departament Stanu USA są czołowe koncerny zbrojeniowe. Lockheed Martin, General Dynamics i Northrop Grumman nie tylko liczą na dalsze zamówienia, ale czekają na znaczący wzrost giełdowej wyceny swoich akcji.

Głównym odbiorcą amerykańskiej broni pozostaje Polska. Były już minister obrony narodowej Mariusz Błaszczyk zawarł umowy na helikoptery Apache, systemy rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności HIMARS, czołgi M1A1 Abrams oraz zintegrowane systemy dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową. Łącznie zamówienia te są warte 29,75 mld dolarów.

W swoim komunikacie Departament Stanu USA podkreśla, że sprzedaż i transfer broni jest postrzegana w Waszyngtonie jako „ważne narzędzia polityki zagranicznej USA o potencjalnych długoterminowych konsekwencjach dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego”.

Na podstawie: voanews.com, rmf24.pl.