AdamsLider partii Sinn Fein, Gerry Adams, powiedział, że nie widzi potrzeby by irlandzki rząd przepraszał za działalność Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (PIRA) w latach siedemdziesiątych. Żądanie takie w stosunku do rządu republiki wysunął premier Północnej Irlandii, Peter Robinson.

Unioniści dla poparcia swoich żądań przeprosin przypominają o przeprosinach rządu brytyjskiego za Krwawą Niedzielę w Derry, gdy brytyjscy spadochroniarze zabili czternastu uczestników pokojowej demonstracji przeciwko prawu pozwalającemu aresztować każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm, oraz przeciwko zakazowi demonstracji i zgromadzeń publicznych.

Unioniści uważają, że rząd irlandzki we wczesnych latach swojej działalności nie zrobił wystarczająco wiele, aby zapobiec lub zmniejszyć skalę przemocy ze strony republikanów. Adams odpowiada, że IRA nigdy nie tworzyła żadnego gabinetu w Dublinie. Robinson uważa z kolei, że były „jasne powiązania” pomiędzy grupami paramilitarnymi a tworzącymi się władzami.