Ukraina Autonomiczni Nacjonaliści MMAW sobotę, 27 października w Winnicy na Ukrainie odbył się turniej mieszanych stylów walki zorganizowany przez Autonomicznych Nacjonalistów związanych ze środowiskiem opir.info. Turniej poświęcono pamięci wybitnego polsko-ukraińskiego boksera Osipa Homy, swoją drogą jednej z niewielu tak niejednoznacznych postaci w trudnej polsko-ukraińskiej historii czasów II wojny światowej.

Homa wszedł w skład reprezentacji Polski w boksie (mierzył się także m.in. z legendą Stanisławem Piłatem), a podczas kampanii wrześniowej brał udział w obronie portu Gdynia przed hitlerowskimi wojskami i został wzięty w niewolę i osadzony w niemieckim obozie jenieckim, aby po uwolnieniu (ze względu na zasługi sportowe) udać się na Chełmszczyznę i dorobić się stopnia porucznika w szeregach UPA.

W turnieju wzięli udział zawodnicy między innymi ze Lwowa, Chmielnickiego, Nityszyna, Winnicy, Łucka i Kijowa. Walczono w kategoriach do 65kg, 65-70kg, 70-75kg, 75-80kg, 80-85kg, 85-90kg i 90kg+. We wszystkich poza ostatnią nagrodzono trzech najlepszych zawodników. Zawody zdominowali głównie zawodnicy z Łucka i Winnicy. Najlepszym wręczono m.in. imienne trofea i gadżety nacjonalistyczne spod znaku „Idei Nacji”.

Podczas turnieju miała również miejsce zbiórka pomocy finansowej na rzecz niezależnych nacjonalistów z Krzywego Rogu, którzy ulegli represjom ze strony aparatu państwowego w związku z oskarżeniami o podpalenie biura jednej z partii politycznych.