Chirurg znany jako „Turecki Frankenstein” został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego pobierania ludzkich organów w Kosowie i sprzedawania ich bogatym klientom. Nie zatrzymano go jednak w areszcie – został on zwolniony do rozprawy już na następny dzień od zatrzymania.

„Czarny chirurg” Yusuf Ercin Sonmez został zatrzymany 12 stycznia w Istambule, zarzuca mu się udział w zorganizowanej grupie handlarzy ludzkimi organami. Grupa powiązana jest z wysokimi urzędnikami rządowymi Kosowa, którzy otrzymali władzę na serbską prowincję z rąk Amerykanów, po oderwaniu jej od Serbii w ramach zbrojnej napaści NATO. Sonmez został wymieniony jako jeden z członków grupy kierowanej przez premiera Kosowa – Hashima Thaciego – w raporcie Rady Europy odnośnie „wymuszonego usuwania narządów ludzkich w celu handlu”. Narządy pobierane były od serbskich więźniów.

Doktor był już kilkakrotnie aresztowany pod zarzutami pobierania organów od ubogich Turków i sprzedaży ich bogatym cudzoziemcom. Prawdopodobnie brał również udział w nielegalnych transplantacjach i handlu organami w Azerbejdżanie. Sonmez, który wcześniej wypowiadał się za legalizacją handlu narządami, zaprzecza udziałowi w nielegalnym pobieraniu organów twierdząc, że wszystkie jego ofiary wyraziły zgodę na ich pobranie.

Proceder handlu organami ujrzał światło dzienne w 2008 roku, gdy Turek Yilmaz Altun zemdlał na lotnisku w Prisztinie. Powiedział on policji, że usunięto mu nerkę. Policja przeprowadziła najazd na Medicus, klinikę Sonmez’a, mieszczącą się w pobliżu lotniska. Na jaw wyszło, że nerka Turka została przeszczepiona izraelskiemu klientowi. Wśród siedmiu oskarżonych w sprawie kliniki Medicus znajdują się m.in. były stały sekretarz w Ministerstwie Zdrowia Kosowa oraz profesor ze Szpitala Uniwersyteckiego w Prisztinie.

Sędzia z ramienia UE zbadał sprawę w Kosowie, kraju uznawanym jedynie przez 72 ze 198 krajów członkowskich ONZ (w tym Polskę). Do końca miesiąca powinna ona zostać skierowana do sądu.

Zobacz również
Rada Europy: premier Kosowa przywódcą gangu