gallery-2Czterech rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy przybyło do Turcji. Prezydent-elekt i dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan ogłosił bowiem, że jego kraj rozpoczyna akcję leczenia osób poszkodowanych przez izraelskie ataki.

Trzy kobiety i młody Palestyńczyk zostali powitani na lotnisku w Ankarze, przez ministra spraw zagranicznych Ahmeta Davutoğlu. Powiedział on zgromadzonym dziennikarzom, że Turcja planuje przyjąć na początek ponad 200 rannych osób. Kolejni pacjenci mają przybyć do kraju po uzgodnieniu zasad ruchu lotniczego pomiędzy Turcją oraz Izraelem i Egiptem.

Davutoğlu w ubiegłą środę poinformował, że Turcja będzie dążyć do stworzenia korytarza powietrznego, umożliwiającego ewakuację rannych ze Strefy Gazy. Tą deklarację potwierdził wczoraj Recep Tayyip Erdoğan, który przemówił do swoich zwolenników po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich.

Turcja od początku konfliktu w Strefie Gazy, działa na rzecz obrony Palestyńczyków. Erdoğan kilkukrotnie porównał ofensywę Izraela do działań III Rzeszy.

na podstawie: hurriyetdailynews.com, todayszaman.com