Amerykański prezydent Donald Trump przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, określając ją mianem „bardzo produktywnej”. Dodatkowo gospodarz Białego Domu uważa, że istnieje „ogromny potencjał” w relacjach Stanów Zjednoczonych z Rosją, natomiast samo dogadywanie się z Rosjanami i Chińczykami „to dobra rzecz, a nie zła”.

Za pośrednictwem Twittera Trump napisał o „bardzo produktywnej” rozmowie z Putinem, podczas której poruszono głównie tematy obejmujące Koreę Północną, Ukrainę, Wenezuelę, handel oraz broń atomową. Amerykański prezydent dodał, że dostrzega „ogromny potencjał doskonałych stosunków z Rosją, wbrew temu co można przeczytać w fake newsach”, a także zarzucił mediom rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat jego zmowy z Rosjanami.

Obaj przywódcy zauważyli większą wymianę handlową pomiędzy USA a Rosją odkąd Trump objął swój urząd, Ponadto przez dłuższy moment mieli poruszać temat Korei Północnej, zaś amerykański prezydent podkreślił znaczenie rosyjskich nacisków na ten kraj w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ameryka i Rosja nie wykluczają także zawarcie nowej umowy dotyczącej zbrojeń atomowych, po tym jak w lutym USA zawiesiły przestrzeganie układu o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu.

Wenezuela jest natomiast tematem dzielącym oba państwa, ponieważ zdaniem Putina o jego przyszłym losie powinno decydować tamtejsze społeczeństwo. Z tego powodu Rosja sprzeciwia się próbom obalenia wenezuelskich władz, podczas gdy Stany Zjednoczone dalej zapewniają o swoim jednoznacznym wsparciu dla opozycji kierowanej przez samozwańczego prezydenta Joana Guaidó.

Na podstawie: kommersant.ru, foxnews.com, twitter.com.