szwecjafigurkiSzwecja przyzwyczaiła nas już do tego, że jest krajem, w którym mnożą się absurdy politycznej poprawności. Szwedzka sieć sklepów Ahlen wycofała swój świąteczny katalog oferowanych towarów po skargach, że dwie ze świątecznych ozdób (na zdjęciu) przypominają osoby czarnoskóre.

Sieć wycofała katalogi, usunęła także jego internetową wersję ze swojej strony i wystosowała przeprosiny wobec tych, którzy mogli poczuć się nimi urażeni.

Wykonane z koralików figurki przypominające piernikowe ciastka zostały uznane za „poniżające” wobec czarnych. Zwrócono uwagę na czerwone usta postaci, w zarzutach pojawiły się także argumenty o białych elementach ubrań, które zagorzałym „antyrasistom” skojarzyły się z… ubraniem służących.

Katalogi nie zdążyły jeszcze dotrzeć do sklepów, zostały jednak wysłane do posiadaczy kart stałego klienta. Specjalne oświadczenie z przeprosinami wydała Anna Stinger, menedżer sieci ds. marketingu.

Inne problemy związane z polityczną poprawnością ma znów szwedzki gigant branży meblowej Ikea. Sieć usunęła z rosyjskiej wersji swojego katalogu wywiad z lesbijską parą, powołując się na rosyjskie prawo odnośnie homoseksualnej propagandy. Magazyn firmowy, który publikuje rozmowę z parą angielskich lesbijek trafi do uczestników… rodzinnego programu lojalnościowego firmy na terenie Europy.

W rosyjskiej wersji online fragment ten został usunięty. Na rosyjskie prawo powołała się rzeczniczka Ikei, Ylva Magnusson. Podkreśliła, że decyzja została podjęta wspólnie przez rosyjskich i szwedzkich pracowników sieci, aby zachować neutralność. Ikea natychmiast znalazła się pod ostrzałem organizacji homoseksualnych w Szwecji. Swoje oburzenie wyraziła Szwedzka Federacja Praw Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów.

W czerwcu prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zakazująca homoseksualnej propagandy, która mogłaby trafić do nieletnich, a taką jest reklamowanie homoseksualizmu w ogólnodostępnym katalogu Ikei. Rosyjska ustawa spotkała się z falą krytycyzmu ze strony organizacji homoseksualnych, które wzywają m.in do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.

na podstawie: The Local