REINFELDTCentroprawicowy premier Szwecji, Fredrik Reinfeldt, wziął udział w sobotniej paradzie homoseksualistów w Sztokholmie. Został tym samym pierwszym szefem rządu, który pojawił się na tego typu manifestacji.

Reinfeldtowi towarzyszyli jego partyjni koledzy z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (Moderata Samlingspartiet). Szwedzki premier powiedział, że jego obecność na manifestacji środowisk LGBT, jest ukoronowaniem kierunku w którym od lat podąża jego kraj. Jego zdaniem, ważnym jest aby Szwecja dawała przykład innym państwom, jak pracować na rzecz „równości” i „walki z homofobią”. Lider Moderaterny dodał, że imprezie towarzyszył ciekawy taniec i fantastyczna muzyka.

Oprócz szefa centroprawicy, w manifestacji uczestniczyli liderzy niemal wszystkich parlamentarnych partii politycznych. Obok siebie szli więc również liderzy Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, Partii Centrum, Ludowej Partii Liberałów, Partii Zielonych czy radykalnej Partii Lewicy. W paradzie nie wzięli udział jedynie liderzy konserwatywno-narodowych Szwedzkich Demokratów oraz Chrześcijańskich Demokratów.

na podstawie: expressen.se