somaliswedenJak można dowiedzieć się z raportu, dotyczącego badań opinii publicznej w Szwecji, 91% osób ankietowanych uznało, że „imigranci wiele wnoszą do Szwecji”. To najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej. Szwedzki minister ds. imigracji, Erik Ullenhag, z nieukrywanym podekscytowaniem komentował wynik badania.

„To pozytywny wynik, właściwie fantastyczny, to znaczy, że Szwecja i Szwedzi coraz bardziej przyzwyczajają się do imigracji”. „Można to zobaczyć w miejscach pracy, ludzie są coraz bardziej przyzwyczajeni do obcokrajowców i mają coraz bardziej pozytywne podejście do nich. Jest tyle miejsc w Europie, tyle z podobnymi populacjami co Szwecja, a dużo gorszymi wynikami” – tak Ullenhag ekscytował się wynikami badania. Według niego, jest to skutek działań oraz inicjatyw szwedzkiego rządu.

„Myślę, że szwedzkie władze postawiły sprawę jasno, kiedy chodzi o otwartość, tolerancję i wspieranie różnorodności. I oczywiście, to wpływa na nastroje pomiędzy obywatelami, szczególnie w porównaniu do szeregu innych europejskich krajów, które mają inne podejście do imigracji. Myślę, że brakuje im politycznego dowództwa” – stwierdził Ullenhag.

„Mamy szerokie wsparcie dla dawania syryjskim uchodźcom nowego życia. To jasne, że nie można odesłać ludzi z powrotem do Aleppo, w środek wojny”.  „Czekanie kilka miesięcy, w porywach do roku w złym przypadku, to kiepski start, ale mamy silną presję ze strony władz aby współpracować” – opisywał Ullenhag wyniki programu inicjacji syryjskich uchodźców na łodnie szwedzkiego społeczeństwa.

na podstawie: thelocal.se