Cały czas utrzymuje się negatywna tendencja dotycząca liczby urodzeń w naszym kraju. W ubiegłym roku na świecie pojawiło się o 13 tysięcy mniej noworodków niż rok wcześniej, a programy społeczne niewiele pod tym względem zmieniły. Widać bowiem wyraźnie, że największym problemem dla kobiet jest obawa o utratę pracy oraz malejąca szansa na dalszy rozwój kariery zawodowej.

Portale Money.pl i Zmianyspoleczne.pl zwracają uwagę na coraz gorsze statystyki demograficzne. W marcu bieżącego roku miało urodzić się najmniej dzieci od początku programu 500 plus, natomiast w ubiegłym roku na świat przyszło o 13 tys. mniej noworodków niż rok wcześniej. Ogółem widoczny jest dramatyczny spadek liczby urodzeń w ciągu dekady. W 2009 roku na świat przyszło 417,6 tys. noworodków, natomiast w roku ubiegłym było to już zaledwie 375 tys.

Z danych wynika jednoznacznie, że Polacy decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku, stąd bardzo późno zapada także decyzja o posiadaniu kolejnego dziecka. Jeszcze w 1990 roku średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko wynosił 22,7 lat – dzisiaj jest to 27,8. Ponadto najwięcej dzieci wydają na świat kobiety w przedziale wiekowym 30-34 lat, podczas gdy trzy dekady temu był to przedział pomiędzy 20 a 24 lat.

Analizując dane można wyraźnie zauważyć, że na dzieci decydują się najczęściej kobiety znajdujące się w dużo lepszej sytuacji zawodowej. To właśnie kobiety w wieku 30-39 lat mogą pochwalić się ustabilizowaną sytuacją materialną. 25 proc. z nich zarabia 1500-2500 zł, 22 proc. między 2500 a 3500 zł, z kolei 16 proc. zarabia 3500-4500 zł. W wypadku przedstawicielek płci żeńskiej w wieku 18-29 lat widoczny jest brak stabilizacji zawodowej powiązany z niskimi wynagrodzeniami.

Dodatkowo kobiety wyraźnie obawiają się, że po przerwie spowodowanej narodzinami dziecka będą miały problem z odnalezieniem się na rynku pracy oraz z dalszym rozwojem zawodowym. Niewiele zmienia w tym aspekcie płatny urlop wychowawczy. Z wyżej wymienionych powodów oraz przez aspekt finansowy coraz rzadziej pojawiają się więc rodziny wielodzietne, decydujące się na więcej niż dwóch potomków.

Na podstawie: money.pl, zmianyspoleczne.pl.