Mimo kłopotów ekonomicznych spowodowanych trwającą od ośmiu lat wojną domową, chrześcijanie w Syrii mogą coraz swobodniej czcić swoje święta, co związane jest z wyzwalaniem kolejnych syryjskich terytoriów spod władzy radykalnych islamistów. Z tej okazji przedstawiciel syryjskiego rządu odwiedził najważniejszych chrześcijańskich hierarchów, przekazując im życzenia od prezydenta Baszara al-Assada.

Na czele delegacji syryjskich władz stanął minister informacji Imad Abullah Sarah, który spotkał się z liderami życia chrześcijańskiego w Syrii, rezydującymi na co dzień w Damaszku. Sarah złożył więc świąteczne życzenia na ręce prawosławnego patriarchy Jana X, zwierzchnika Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Ignacego Efrema II, katolickiego patriarchy melchickiego Youssefa Absiego, katolickiego biskupai obrządku syryjskiego Johanana Dżihada Battahieego czy też ormiańskiego egzarchy Josepha Arnaoutiego.

Przekazując życzenia od syryjskiego prezydenta, minister informacji podkreślił, że Jezus Chrystus był wysłannikiem miłości i pokoju. Ze swojej strony duchowni chrześcijańscy podziękowali za hojny gest al-Assada oraz jego „stałą opiekę nad synami ojczyzny”. Jednocześnie zwracali oni uwagę na poświęcenie męczenników, dzięki którym Syryjska Armia Arabska może przywracać bezpieczeństwo syryjskiemu narodowi.

Przedstawiciele najważniejszych wspólnot chrześcijańskich w Syrii przypominali o tym także podczas odprawianych Mszy Świętych. Między innymi w kościołach w Damaszku, Aleppo, Hims, Latakii czy Al-Hasaki modlili się o pokój i bezpieczeństwo w kraju, a także za pomyślność swojego przywódcy i wojska.

Na podstawie: tishreen.news.sy, sana.sy/en.

Zobacz również: