plaasmordePołudniowoafrykańska organizacja praw obywatelskich AfriForum zapowiada intensyfikację działań mających na celu uznanie mordów na farmach za problem priorytetowy. Wiąże się to z odrzuceniem przez władze żądań szczególnego potraktowania tego problemu.

Organizacja przygotowuje dokument nazwany „Mthethwa Docket”, który zawiera szczegóły dotyczące prób zmobilizowania ministra policji, Nathi Mthethwa, do podjęcia skuteczniejszej walki z atakami czarnoskórych na farmy białych. Szczegóły dotyczą dziesięciu spraw z ostatnich dwóch lat, dążeń bliskich zamordowanych na farmach do zmuszenia ministra, aby ten zajął się tym palącym problemem. W każdej z prób rodziny zamordowanych zostały zignorowane.

Zachętą do podjęcia tych działań przez AfriForum było oświadczenie komisarza policji Riaha Phiyega, mówiące, że siły policyjne RPA są w stanie utworzyć specjalne jednostki przeznaczone do zwalczania konkretnych rodzajów przestępstw. Ernst Roets, zastępca szefa AfriForum, mówi, że problem ten wymknął się spod kontroli już dekadę temu, ze względu na zaniedbania policji w tej sprawie. Twierdzi, on, że morderstwa na farmach, ich brutalność i skala są wyjątkowe i potrzeba specjalnych strategii aby im zapobiegać.

Dodaje także, że władze niechętnie zajmują się tym problemem, gdyż biali rolnicy w RPA są często wykorzystywani w walce politycznej przez rządzący Afrykański Kongres Narodowy (ANC). Od objęcia władzy przez ANC w 1994 roku ofiarą brutalnych najazdów na farmy padło ponad cztery tysiące białych rolników.

na podstawie: afriforum.co.za