Za kilka dni rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Tym razem zaszczyt organizacji tej wielkiej imprezy sportowej przypadł Republice Południowej Afryki. Oczy milionów kibiców zwrócone będą w kierunku tego kraju gdzie o tytuł mistrza zmagać się będą 32 drużyny.
Od momentu ogłoszenia gospodarza mistrzostw pomysł ten wzbudzał kontrowersje, które były skrzętnie pomijane przez media głównego nurtu. W samej RPA jak i na świecie przeciwko honorowaniu tego kraju organizacją mistrzostw protestowali Afrykanerzy, niektóre media nieśmiało wspominały o ryzyku organizacji takiej imprezy w kraju słynącym z jednego z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości. Czas mistrzostw jest okazją by przypomnieć o tym co dzieje się w tym kraju od momentu objęcia władzy przez Nelsona Mandele i jego Afrykański Kongres Narodowy (ANC). O tym, w jakiej sytuacji znaleźli się biali mieszkańcy tego kraju (Burowie).
Na kilka dni przez rozpoczęciem mistrzostw stalowowolscy nacjonaliści przeprowadzili ulotkową akcję informacyjną, mającą zwrócić uwagę na beznadziejne położenie białej mniejszości w RPA. Półtora tysiąca ulotek trafiło do skrzynek pocztowych, kilkaset sfrunęło z wiaduktu nad targowiskiem w sobotnie przedpołudnie. Samoprzylepne wersje ulotek pojawiły się na przystankach autobusowych a 1500 naklejek z przerobionym logo mistrzostw przyozdobiło słupy, sklepy, latarnie, szkoły i autobusy.
Zdjęcia: