caplovicSłowacki minister edukacji, Dušan Čaplovič, z partii SMER-Socjalni Demokraci, odmówił zatwierdzenia „tęczowego podręcznika”. Miał on promować ideologię LGBT i specjalne prawa dla homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów.

Szef resortu edukacji poinformował o tym podczas czwartkowego posiedzenia parlamentu, odpowiadając na interpelację posła Richard Vašečka z konserwatywno-liberalnej partii Zwyczajni Ludzie i Niezależni Obywatele (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti). Socjaldemokratyczny polityk stwierdził, że chce zapewnić rodzicom prawo do ochrony dzieci przez ideologicznymi wpływami, które mogą być przez nich niechciane.

Čaplovič powiedział, że jako człowiek hołdujący wartościom społecznym i chrześcijańskim, odmówił zaakceptowania podręcznika omawianego szeroko w prasie, odrzucając treści w nim zawarte. Minister edukacji stwierdził, że teksty zawarte w książce są bardzo drażliwe, zaś podręcznik tego typu nie powinien obrażać żadnego z obywateli Słowacji. Książki przeznaczone do nauki powinny odrzucać fundamentalne opinie, na rzecz zrównoważonych stanowisk. Socjaldemokrata stwierdził, że podręcznik mógłby negatywnie wpływać na przyszłość dzieci i ich odpowiedni rozwój psychiczny.

Podręcznik był forsowany przez środowiska LGBT i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które przeznaczyło na niego ponad 15 tysięcy euro. Do kampanii informacyjnej na temat książki, włączył się również jeden z najpopularniejszych dzienników na Słowacji czyli liberalna „Pravda”. Przedstawiciele środowisk dewiantów seksualnych twierdzą, że młodzież powinna uczyć się na temat innych orientacji seksualnych, ponieważ mogą być one reprezentowane przez ich szkolnych kolegów.

W 2012 roku socjaldemokratyczni politycy SMER-u zablokowali projekt ustawy, zakładający legalizację związków partnerskich osób tej samej płci. Nowe prawo było forsowane przez wspomnianą partię „OLaNO”, a także część polityków ugrupowań chadeckich.

na podstawie: sme.sk, pravda.sk.