Serbscy nacjonaliści z ugrupowania SNP 1389 apelują do obywateli, aby nie dali się zwieść zapewnieniom polityków z Partii Demokratycznej, zdaniem której postawione 25 lipca br. na granicach z Kosowem barykady zostały zniesione. Aktywiści SNP 1389 informują, że serbska ludność cały czas masowo przybywa na barykady ustawione przy dwóch punktach granicznych – w Brnjak i Jarinje.

Przed kilkoma dniami rządząca Serbią liberalna Partia Demokratyczna oświadczyła w mediach, że osiągnęła porozumienie z dowództwem działających na terenie Kosowa natowskich sił KFOR, czego efektem miało być rozwiązanie konfliktu na kosowsko-serbskiej granicy poprzez likwidację ustawionych przez Serbów barykad. W rzeczywistości jednak barykad nie udało się zlikwidować, choć rozpuszczona w mediach rządowa dezinformacja spowodowała zmniejszenie liczby broniących ich serbskich obywateli.

Apel nacjonalistów zdaje się przynosić zamierzone efekty. Od dwóch dni wokół barykad przy Brnjak i Jarinje ponownie gromadzą się setki serbskich obywateli, którzy nie pogodzili się z odebraniem Serbii historycznej dla niej prowincji Kosowo.