gorjaczewSerbia: jak podaje agencja INTERFAX, Sąd Najwyższy w Belgradzie podjął decyzję o ekstradycji do Rosji Ilii Gorjaczewa (ros. Илья Горячев), obwinianego o udział w działalności „ekstremistycznej” organizacji BORN oraz w dokonanych przez nią przestępstwach.

W Serbii Gorjaczewa broni Goran Petronjević, znany prawnik z ekipy byłego prezydenta Republiki Serbskiej, Radovana Karadżicia. Jak wyznał kanałowi TV Rain, obrona nie została poinformowana o zamiarze ekstradycji, w związku z czym będzie się od decyzji odwoływać.

Z kolei w Rosji Gorjaczewa ma bronić Mark Feygin, znany z obrony członkiń zespołu Pussy Riot (sic!) po ich skandalicznym performance w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Feygin jest przekonany, że Gorjaczew jest niewinny, a przesłanki do ekstradycji są niewystarczające. Poddaje również w wątpliwość samo istnienie organizacji BORN, z której „przestępstwami” miał być związany Gorjaczew.

Sama historia BORN (Bojowa Organizacja Ruskich Nacjonalistów) jest mglista i wątpliwa, opiera się głównie na anonimowych deklaracjach w internecie po głośnych zabójstwach. Domniemanym członkom BORN zarzuca się, uwaga: udział w organizacji ekstremistycznej, nielegalny obrót bronią, składowanie materiałów wybuchowych, usiłowania morderstw oraz szereg morderstw – na liście ofiar „ekstremistów” są między innymi sędzia, adwokat, pracownik służb specjalnych, były mistrz świata w tajskim boksie, aktywiści antify i kaukascy ekstremiści. Sama sprawa jest w wielu kręgach jednoznacznie określana mianem politycznej nagonki.

Jak do tej pory o rzekomej winie Gorjaczewa świadczą tylko zeznania skazanego Nikity Tihonowa, jednak adwokaci wskazują, że miały one miejsce w kolonii karnej, co na swój sposób podważa ich wiarygodność. Padło wręcz określenie „zeznania Tihonowa zostały z niego wyciągnięte”, a sam Tihonow został „złamany” i współpracuje ze służbami na ich zasadach, ponieważ „boi się kolonii”.

„Jest złamany i zahukany, to widać po jego zachowaniu. Tihonow boi się, że z powrotem odprawią go do Charpu” – stwierdził Feygin. W tej małej miejscowości w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, za kołem podbiegunowym, znajduje się kolonia Polarna Sowa dla odbywających wyroki dożywocia.

W poprzedniej dekadzie Gorjaczew z sukcesami angażował się w działalność społeczno-kulturowego prawosławnego ruchu Russkij Obraz (Русский Образ), będącego przeniesieniem na rosyjski grunt idei analogicznego ruchu z Serbii.