Telewizja należąca do Arabii Saudyjskiej rozpoczęła emisję serialu dotyczącego relacji arabsko-żydowskich w Zatoce Perskiej. Zdaniem krytyków tej produkcji, przedstawia ona Żydów z Zatoki Perskiej jako ofiary arabskiej polityki po zakończeniu II wojny światowej, co ma być elementem trwającego od dłuższego czasu zbliżenia Saudyjczyków z Izraelczykami.

Serial „Matka Aarona” zaczął być emitowany w saudyjskiej stacji MBC, czyli należącego do Arabii Saudyjskiej kanału telewizyjnego skierowanego do odbiorców z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Główną bohaterką produkcji jest Żydówka pochodzenia tureckiego, która w latach 40. XX wieku mieszka na terenie współczesnego Kuwejtu, natomiast później osiedla się na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Krytycy produkcji zrealizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez egipskiego reżysera wyrazili oburzenie jej fabułą. Uważają oni, że serial przedstawia Żydów z Zatoki Perskiej jako ofiary polityki prowadzonej przez Arabów. Część z nich wolałaby zobaczyć przykłady bohaterskich arabskich kobiet, które ich zdaniem powinny być pokazywane w święty dla muzułmanów miesiąc Ramadan.

Serial zrealizowany przez MBC wywołał więc spore oburzenie w Zatoce Perskiej, ale również w całym świecie arabskim. Palestyński ruch oporu Hamas uznał jego fabułę za „polityczną i kulturową próbę rozpowszechniania syjonistycznego projektu wśród społeczeństw Zatoki Perskiej”. Główna bohaterka „Matki Aarona” ma więc przypominać byłą izraelską premier Goldę Meir, należącą do twórców izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów.

Kilkanaście palestyńskich grup wystosowało zresztą list do saudyjskiej stacji, aby zaprzestała ona emisji swojej produkcji. Jej wprowadzenie do ramówki na czas Ramadanu uznano zresztą za kolejny element normalizacji stosunków pomiędzy Arabią Saudyjską a Izraelem. Niedawno u saudyjskiego króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda gościł jeden z czołowych izraelskich rabinów, natomiast od dłuższego czasu mówi się o cichej współpracy służb obu krajów.

Na podstawie: jpost.com, en.abna24.com, nthnews.net.