Włoski wicepremier Matteo Salvini przyjechał na Węgry, gdzie spotkał się z tamtejszym premierem Viktorem Orbánem. Obaj politycy zapowiadają, że chcą wspólnie zbudować nową Europę, natomiast szef węgierskiego rządu wezwał centroprawicową Europejską Partię Ludową do współpracy z włoską Ligą. Salvini według Orbána jest bowiem „najważniejszym człowiekiem we współczesnej Europie”.

Węgierski premier oraz włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych po raz pierwszy spotkali się w ubiegłym roku w Mediolanie, gdzie rozmawiali na temat wspólnego politycznego sojuszu. Od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe doniesienia w tej sprawie, lecz ostatecznie w czwartek Salvini zdecydował się odwiedzić Węgry, a w trakcie swojego pobytu oglądał między innymi ogrodzenie zbudowane na granicy węgiersko-serbskiej.

Szef antyimigracyjnej Ligi podkreślił, że przyjechał na Węgry, aby „zbudować Europę na zupełnie innych fundamentach duchowych” i chronić jej granicę oraz kulturę. Jeszcze przed swoją wizytą Salvini uzależniał swoją dalszą politykę od głosów Włochów w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego – jeśli więc poprą oni masowo Ligę, wówczas będzie ona chciała wdrażać w całej Europie politykę realizowaną we Włoszech.

Orbán w rozmowie z lewicowym włoskim dziennikiem „La Stampa” wezwał z kolei paneuropejską Europejską Partię Ludową (EPP) do współdziałania z Ligą, nazywając Salviniego „najważniejszym człowiekiem we współczesnej Europie”. Węgierski Fidesz obecnie jest zawieszony w prawach członka EPP, stąd deklaracja węgierskiego premiera zaniepokoiła przedstawicieli partii współtworzących wspólną frakcję w Europarlamencie.

Na wspólnej konferencji prasowej lider Fideszu, odnosząc się do pytania o dalszą przyszłość jego partii w ramach EPP, uzależnił kontynuację współpracy z centroprawicą od jej dalszej polityki. Zdaniem Orbána kooperacja przestanie być jednak możliwa jeśli EPP będzie zacieśniać swoje więzy z lewicą, która ma tracić społeczne poparcie i proponować rozwiązania niekorzystne dla Europy. Jednocześnie zadeklarował on „spektakularną, jawną i otwartą” współpracę z Salvinim.

Na podstawie: magyarhirlap.hu, ilgiornale.it.