homoromeWładze Rzymu przygotowują się do udzielenia pierwszego oficjalnego „ślubu” dla homoseksualnej pary, na co pozwala przyjęte w maju nowe prawo dotyczące związków cywilnych. Wydarzenie ma celebrować burmistrz Virginia Raggi z eurosceptycznego Ruchu Pięciu Gwiazd.

W maju bieżącego roku włoski parlament, zdominowany przez ugrupowania lewicowe i liberalne, mimo protestów społecznych przyjął zmiany w prawie o związkach cywilnych, które przewidują możliwość zawarcia tej formy małżeństwa także przez osoby tej samej płci. Ponadto nowe przepisy dają parom homoseksualnym te same przywileje co normalnej rodzinie, a więc mogą one nie tylko zalegalizować swój związek, lecz również korzystają z przywilejów wspólnoty majątkowej, dziedziczenia czy przejmowania praw emerytalnych, choć nie mogą chociażby adoptować dzieci. Pierwszą ceremonię zawarcia „małżeństwa” przez dwie osoby tej samej płci przeprowadzono na początku sierpnia w mieście Reggio Emilia w północnych Włoszech.

17 września podobna uroczystość ma odbyć się w Rzymie, a celebrować ją będzie pierwsza w historii kobieta na stanowisku burmistrza włoskiej stolicy, a więc wybrana w czerwcu Virginia Raggi z Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Poinformowano o tym po posiedzeniu rzymskiej komisji budżetowej, natomiast dzień po ukazaniu się tej informacji została ona skrytykowana przez watykańską Akcję Katolicką.

Związany z nacjonalistami z CasaPound Italia portal internetowy „Il Primato Nazionale” zwraca uwagę, że wokół nowej burmistrz Rzymu pojawia się coraz więcej wątpliwości związanych z legalnością jej niektórych działań odkąd została czynnym politykiem, a ponadto Raggi nie wyraziła dotąd zainteresowania najważniejszymi problemami miasta. A są wśród nich złe zarządzanie miejskimi spółkami czy eksmisje lokatorów z ich własnych mieszkań.

Raggi reprezentuje Ruch Pięciu Gwiazd, który pozostaje sceptyczny wobec Unii Europejskiej, lecz jednocześnie ma wyraźnie populistyczny charakter. Liderem M5S jest popularny komik Beppe Grillo, który w 2009 r. miał zamiar ubiegać się o funkcję przewodniczącego centrolewicowej Partii Demokratycznej, która wprowadziła „małżeństwa” homoseksualne do włoskiego ustawodawstwa.

Na podstawie: ilprimationazionale.it, ilgiornale.it.