Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji społecznych projekt zmian w ustawie o spółdzielniach socjalnych, których celem jest większe wsparcie finansowe dla tego typu inicjatyw oraz ułatwienie zakładania tej formy spółdzielczości.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz poinformował, iż zgodnie z rządowym projektem spółdzielnię socjalną będą mogły założyć trzy osoby fizycznie, a nie pięć jak dotychczas, natomiast członkami spółdzielni będą musiały być co najmniej dwie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdaniem Michałkiewicza jest to niezwykle ważne, ponieważ tacy ludzie często nie czują się na siłach, aby podejmować ryzyko usamodzielnienia się, stąd zatrudnienie ich jako pracowników spółdzielni minimalizuje te obawy.

Rząd Beaty Szydło przekonuje bowiem, że spółdzielnie socjalne są szansą na aktywizację zawodową i reintegrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a więc przede wszystkim ludzi bezrobotnych, bezdomnych i niepełnosprawnych. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej uważa przy tym, że ta część polskiego społeczeństwa powinna nie tylko otrzymywać wsparcie, ale przede wszystkim uzyskać instrumenty pozwalające na włączenie się do normalnego życia zawodowego.

Proponowane zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych mają umożliwiać praktyki zawodowe w spółdzielniach i u innych pracodawców, osobom uczestniczącym wcześniej w warsztatach terapii zajęciowych. Warsztaty te miałyby więc przygotowywać niepełnosprawnych do powrotu na rynek pracy, stąd taka osoba mogłaby otrzymać dokładną informację, czy może już opuścić warsztaty i zatrudnić się właśnie w spółdzielni socjalnej.

Ponadto innym ważnym elementem nowego prawa jest zapewnienie większego wsparcia finansowego dla tej formy działalności gospodarczej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który ma udzielać spółdzielniom pożyczki zwrotne zawarte na preferencyjnych zasadach. Ponadto powstanie Fundusz Poręczeń Kredytowych pozwalających spółdzielniom na korzystanie z ofert banków.

Na podstawie: gazetaprawna.pl.