„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do informacji o nowym projekcie rządu Mateusza Morawieckiego, zakładającym powstanie „zintegrowanej platformy analitycznej”. W jednym miejscu znaleźć mają się szczegółowe dane dotyczące życia obywateli co w związku z bardzo ogólnym określeniem celu ich gromadzenia najmocniej krytykuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Megabaza tworzona przez rządzących ma w założeniach skupiać wszystkie najważniejsze informacje o polskich obywatelach. Znajdą się więc w niej dane pozyskane wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Główny Urząd Statystyczny, a także w ramach systemu PESEL oraz Krajowej Ewidencji Podatników.

Nietrudno zauważyć, że w jednym miejscu znajdą się newralgiczne informacje dotyczące zdrowia, zarobków, wyznania czy wykształcenia Polaków. Dzięki temu rządzący będą mogli między innymi dokonywać pełnego profilowania obywateli, choć dane mają być „pseudonimizowane”. W przeciwieństwie do „anonimizacji” nie jest to jednak proces nieodwracalny.

Gazeta wskazuje również największego krytyka propozycji forsowanych przez obecną władzę. Urząd Ochrony Danych Osobowych jest zaniepokojony zwłaszcza bardzo ogólnym opisem celów, do których ma być wykorzystywana baza. Dodatkowo projekt rządowego rozporządzenia stoi w sprzeczności z głównymi przepisami RODO.

Charakter „zintegrowanej platformy analitycznej” daje tym samym duże pole do nadużyć, zwłaszcza jeśli chodzi o „inżynierię polityczną”. Poza tym może być problematyczny w przypadku niekontrolowanego wycieku danych.

Na podstawie: gazetaprawna.pl, money.pl.