Parlament Ukrainy przyjął pod koniec lipca ustawę pozwalającą na masową prywatyzację tamtejszych przedsiębiorstw państwowych. Weźmie w niej udział każdy z regionów tego kraju, a obejmie ona blisko 420 przedsiębiorstw. Od dłuższego czasu na rozpoczęcie masowej wyprzedaży publicznego majątku nalegał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przeprowadzenie prywatyzacji od początku swojej kadencji zapowiadał prezydent Wołodymyr Zełenski. Początkowo prywatnym podmiotom sprzedano przede wszystkim ziemię, natomiast w związku z rosyjską agresją wstrzymano dalszą sprzedaż państwowych aktywów. Pod koniec lipca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła jednak przepisy pozwalające...
Więcej

Porozumienie międzypartyjne przewiduje zmianę stosownej ustawy jesienią; hymn w nowej wersji miałby obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Dyskusja na temat „dyskryminującego” hymnu toczyła się latami, podnoszona zwykle przez środowiska feministyczne przy poklasku ugrupowań lewicowych i liberalnych.
Pomysłodawcy projektu nie sprecyzowali jeszcze, jak dokładnie ma brzmieć nowy, „niedyskryminujący” wers hymnu. Mówi się o „Ojczyzno wielkich cór i synów”, ale możliwe są też inne, bardziej poprawne politycznie wersje. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia, pytani przez dziennikarzy, nie odpowiedzieli również na pytanie, czy termin „Ojczyzna” także zostanie uznany za „dyskryminujący”.