W ubiegłym tygodniu na wniosek Republiki Południowej Afryki w Międzynarodowym Trybunale w Hadze rozpoczęło się postępowanie przeciwko Izraelowi. Teraz południowoafrykańscy prawnicy przygotowują pozew przeciwko Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii, oskarżając oba kraje o współudział w izraelskim ludobójstwie dokonywanym w palestyńskiej Strefie Gazy.

Prawie 50 prawników z całego RPA pracuje nad pociągnięciem do odpowiedzialności Amerykanów i Brytyjczyków. Osoby odpowiedzialne za wspieranie Izraela miałyby dzięki temu stanąć przed sądami cywilnymi, do czego chcą zresztą doprowadzić także amerykańscy i brytyjscy prawnicy.

Inicjator pozwów przeciwko USA i Wielkiej Brytanii, Wikus Van Rensburg, zauważa, że jak dotąd nikt nie pociągnął Amerykanów do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas wojny w Iraku. Jego zdaniem sprawie nie nadano odpowiedniego znaczenia, dlatego należy postąpić inaczej w przypadku trwającej izraelskiej operacji w Strefie Gazy.

Wiele będzie zależeć od postępowania przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się sprawa wniesiona przez rząd RPA, oskarżający władze syjonistyczne o dokonywanie ludobójstwa na Palestyńczykach.

Na podstawie: aa.com.tr, reuters.com, euronews.com.