stalin-russiaNajnowszy sondaż wskazuje, że większość Rosjan dalej wypowiada się pozytywnie na temat Józefa Stalina i jego metod rządzenia państwem. Podobna liczba respondentów określiła komunistycznego dyktatora mianem „tyrana” oraz „mądrego przywódcy”.

W piątek badanie opinii publicznej na ten temat opublikowało niezależne centrum Lewada. Wynika z niego, że 28 proc. Rosjan wyraża szacunek dla Stalina, natomiast 54 proc. ocenia jego politykę jako pozytywny wkład w rosyjską historię, a odmiennego zdania jest zaledwie 17 proc. respondentów. 26 proc. badanych uważa stalinowskie czystki za „uzasadnioną konieczność”, zaś 45 proc. określa je mianem zbrodni nie mających uzasadnienia. Liczba osób sympatyzujących z komunistycznym dyktatorem spadła jednak nieznacznie w porównaniu do tego samego badania z 2014 i 2015 r.

Choć Stalin cieszy się wciąż pozytywną opinią wśród rosyjskiego społeczeństwa, blisko 60 proc. jego członków nie chciałoby żyć pod rządami osoby podobnej do Stalina. Przeciwnego zdania jest za to 23 proc. respondentów.

Wiceszef Lewady Aleksiej Grazhdankin uważa, że nieznaczny wzrost popularności Stalina ma związek z trudną sytuacją gospodarczą, ponieważ polityka komunistycznego dyktatora „sprawdzała się w czasie II Wojny Światowej”.

Na podstawie: rt.com, rp.pl.