premier KosowaPo dwuletnim dochodzeniu premierowi „niepodległego” Kosowa, Hashimowi Thaciemu, zarzuca się kierowanie siatką przestępczą, odpowiedzialną za mordy na serbskich jeńcach dokonanych dla organów, a także za przemyt broni i handel narkotykami. Osoby z bliskiego kręgu Thaciego są oskarżane o potajemne przewożenie do Albanii serbskich jeńców, gdzie wielu z nich zostało zamordowanych dla narządów, sprzedawanych następnie na czarnym rynku.

Dokument, opublikowany przez Dicka Marty’ego, sprawozdawcę komitetu Rady Europy do spraw prawnych i praw człowieka, ujrzał światło dzienne 2 dni po wyborach parlamentarnych w Kosowie, w których triumfowała partia oskarżonego premiera.

Thaci i jego czterech kompanów z radykalnej frakcji Armii Wyzwolenia Kosowa są wymienieni w raporcie jako osoby odpowiedzialne za zabójstwa, zamachy, pobicia i brutalne przesłuchania – dokonywanych głównie na Serbach. Ta właśnie radykalna frakcja miała potężny wpływ na kosowski rząd; wszystko za poparciem świata zachodniego, który miłosiernie chciał zapewnić pokój w regionie udzielając pomocy pospolitym bandytom.

Jak można się tego było spodziewać, rząd Kosowa uznał projekt raportu za obraźliwy i bezpodstawny, powiedziano również o podjęciu działań mających obalić „oszczerstwa Dicka Marty’ego”.