Zdelegalizowana przez węgierskie władze nacjonalistyczna organizacja Narodowa Gwardia Węgierska (Magyar Nemzeti Gárda), konsekwentnie i bezkompromisowo kontynuuje swoją działalność, nie bacząc na państwowe represje. W minioną sobotę, 15 marca, organizacja uroczyście przyjęła w swe szeregi ponad 100 nowych członków.

Ceremonia przysięgi „gwardzistów” odbyła się na Placu Bohaterów w Budapeszcie, gdzie w podniosłej atmosferze zaprzysiężono 130 nowych działaczy. Nowi członkowie Narodowej Gwardii Węgierskiej ubrani w jednakowe zielone koszule oraz spodnie wojskowe, ustawieni w zwartym szyku wysłuchali manifestu organizacji oraz złożyli jej formalną przysięgę. Plac Bohaterów został szczelnie otoczony przez licznie zgromadzone tego dnia oddziały policji, mające nie dopuścić do konfrontacji z przeciwnikami „gwardzistów” – ci zapowiedzieli pikiety protestacyjne dookoła placu, które jednak nie przeszkodziły nacjonalistom w ich uroczystości.

Narodowa Gwardia Węgierska powstała w 2007 roku jako paramilitarna organizacja, stawiająca za swój najwyższy cel obronę rdzennej ludności Węgier. Władze kraju zdelegalizowały ją dwa lata później – wyrok o delegalizacji został zatwierdzony przez węgierski Sąd Najwyższy.

na podstawie: metropol.hu, euronews.com