„Nacjonalizm jest jedyną ideologią, która jest w stanie uratować Bułgarię” – powiedział przewodniczący bułgarskiej nacjonalistycznej partii Ataka (pol. Atak), Wolen Siderow, będący jednocześnie kandydatem na urząd prezydenta z ramienia tej partii.

Wolen Siderow udzielając wywiadu dla agencji prasowej Telegraph wyznał, że pomimo skompromitowania terminu „nacjonalizm” w Bułgarii, jego partia dalej zamierza realizować swój program polityczny. Przewodniczący Ataki potępił rosnące w Bułgarii oraz Europie tendencje neoliberalne i kapitalistyczne, stwierdzając, że rola państwa w gospodarce powinna być o wiele silniejsza. Jego zdaniem, państwo powinno przejąć kontrolę nad kluczowymi sektorami gospodarczymi, zwłaszcza w sektorze energetycznym.

Natomiast wczoraj, 28 września, kandydat nacjonalistycznej partii na urząd prezydenta zażądał dymisji bułgarskiego premiera, Bojko Borisowa, bowiem nie był on w stanie zażegnać ostatniego konfliktu etnicznego między Bułgarami i Cyganami we wsi Katunica, ignorując jednocześnie dotychczasowe skargi na rodzinę cygańskiego mafioza, Kiriła Raszkowa, od których wszystko się zaczęło. Odwołując się do ostatnich wydarzeń z udziałem cygańskiej rodziny Raszkowów, Siderow zaproponował również zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu omówienia zjawiska przestępczości cygańskiej.