Prezydent Torunia Michał Zaleski, w ramach pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną na Ukrainie, postanowił wyrzucić polskich uczniów z internatów podlegających miejscowym szkołom. Toruński samorząd tłumaczył wpierw, że jest to konieczne, natomiast pod wpływem opinii publicznej wycofał się z niektórych swoich planów.

Portal Torun.naszemiasto.pl napisał w czwartek o przygotowaniu przez Toruń blisko 320 miejsc dla ukraińskich uchodźców. Mają oni być rozlokowani między innymi w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. św. Józefa. Polscy uczniowie zostali więc zmuszeni do szybkich przenosin do innych placówek.

Lokalna witryna pisze jednocześnie o oburzeniu części uczniów oraz ich rodziców. Przypominają oni, że „w trakcie roku szkolnego zostali postawieni przed faktem dokonanym”, a nie każdego stać na dojazdy do Torunia. Na dodatek przeniesienie do innych placówek oznacza ich znaczne zatłoczenie i obniżenie standardu zamieszkania polskich uczniów.

Do sprawy na łamach toruńskiego portalu odniósł się prezydent miasta związany z Porozumieniem Jarosława Gowina. Zaleski stwierdził więc, że „jeżeli mamy lokować uchodźców w halach, to lepiej poszukać innej możliwości pomocy”.

Opuścić swój internat musieli nie tylko uczniowie wspomnianego zespołu szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj w sieci internetowej pojawiła się informacja od jednego z nastolatków uczęszczających do VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. „Podziękował” on prześmiewczo prezydentowi Torunia za „wyrzucenie 77 osób z internatu na rzecz uchodźców”.

Sprawą wyrzucenia uczniów liceum z ich internatu zajmuje się obecnie portal „Dzień Dobry Toruń”. Przytacza on wypowiedzi niektórych internautów, przypominających między innymi o opłaceniu z góry pobytu nastolatków w tego typu placówkach.

Ostatecznie głos w całej sprawie ponownie zabrał dzisiaj prezydent Torunia. Zaleski zmienił swoje stanowisko i napisał na Facebooku, że miasto nie podjęło żadnej decyzji o wykwaterowaniu uczniów. Z drugiej strony przyznał on, iż rodzice uczniów z VIII LO w Toruniu nie zgodzili się na udostępnienie Ukraińcom dwóch budynków.

Na podstawie: torun.naszemiasto.pl, ddtorun.pl, facebook.com/PrezydentToruniaMichalZaleski.

Zobacz również: