iran-and-syria-flagsIrański prezydent Hasan Rowhani powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że o przyszłych losach Syrii powinni decydować sami Syryjczycy, bez ingerencji innych państw. Wypowiedź była reakcją na słowa amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego, który stwierdził podczas konferencji w Genewie, że powinno zmienić się syryjski rząd.

Rowhani udzielił wywiadu szwajcarskiej stacji telewizyjnej RTS w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Stwierdził w nim, że jedynie Syryjczycy mogą decydować o losach swojego kraju i nikt inny nie powinien decydować o przyszłości Syrii. Aby zaprowadzić pokój Syryjczycy muszą zakończyć rozlew krwi, zaś inne kraje powinny przestać wspierać terrorystów walczących w tym kraju.

Irański prezydent stwierdził, że państwa zaangażowane po stronie rebeliantów nie osiągną swoich celów, a jedynie doprowadzą do destabilizacji regionu. Jednocześnie grupy wspierane obecnie przez inne kraje, po zakończeniu konfliktu zwrócą się przeciwko nim.

Słowa prezydenta Iranu mają związek ze środową wypowiedzią sekretarza stanu USA, Johna Kerry’ego, który powiedział, że w przyszłości Syrii nie powinno być miejsca dla osoby prezydenta Baszara al-Assada.

na podstawie: presstv.ir