Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska przypomina o pomocy socjalnej, która przysługuje uchodźcom z Ukrainy. Przyjęta w ubiegłym tygodniu specjalna ustawa o pomocy ukraińskim obywatelom przewiduje, że po otrzymaniu numeru PESEL będą mogli korzystać choćby z programu 500 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy jednorazowej zapomogi.

Prawo podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zostało przygotowane specjalnie przez rząd Mateusza Morawieckiego. W założeniach ma ono ułatwić pomoc świadczoną ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną w swoim kraju. Ustawa o pomocy Ukraińcom daje im przede wszystkim szeroki dostęp do zabezpieczenia społecznego czy polskiej służby zdrowia.

O możliwości ubiegania się o świadczenia przypomina właśnie szefowa ZUS-u, bo to właśnie ta instytucja uruchomi niedługo możliwość składania wniosków. Pomoc będzie więc dostępna dla ukraińskich obywateli, którzy otrzymają polski numer PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu.

Uścińska wymienia przy tym szereg świadczeń przysługujących Ukraińcom. Tym samym otrzymają oni między innymi jednorazową zapomogę w wysokości 300 złotych, dostęp do 500 zł na każde dziecko, program „Dobry start”, rodzinny kapitał opiekuńczy, czy dofinansowanie do pobytu ukraińskiego dziecka w żłobku.

Na podstawie: businessinsider.com.pl.