“Za wolność i chleb! Wczoraj i dziś!”. Pod takim hasłem, 30 czerwca ulicami Poznania przemaszerują patrioci pragnący przypomnieć mieszkańcom stolicy Wielkopolski o buncie Wielkopolan z 1956 roku, wobec ówczesnego systemu komunistycznego. Wydarzenia z czerwca ’56 roku były pierwszymi w powojennej Polsce, na tak dużą skalę wystąpieniami robotniczymi.

Złe warunki pracy, brak odpowiedniego sprzętu do wykonywania zawodu, systematycznie pogarszający się poziom życia, ubóstwo, brak podwyżek, wszechobecna cenzura, tłumiona przez aparat władzy wolność – wszystko to sprawiło, że ludzie chcąc walczyć o swoje prawa i godne warunki życia wyszli na ulice z hasłem wolności i chleba.

Poznański Czerwiec ’56 w historii określa się mianem pierwszego generalnego strajku w PRL, którego początek miał miejsce w zakładach Hipolita Cegielskiego (wtedy zakłady im. J. Stalina). Tuż po godzinie 6:00 tłumy robotników przemaszerowały do centrum miasta, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Wkrótce do wielotysięcznego tłumu dołączyli pracownicy z innych fabryk, jak i zwykli mieszkańcy Poznania przeobrażając strajk w prawdziwą rewoltę przeciwko ciemiężcy. Pierwszy ”krzyk wolności” został krwawo stłumiony. Naprzeciw ludziom pracy rzucono czołgi i regularne odziały wojska.

Mimo bezpardonowego stłumienia oporu mieszkańców Poznania, krzyk wołania o wolność przetrwał, docierając do następnych pokoleń żyjących pod komunistycznym jarzmem. Dziś, po ponad 56 latach od tamtych wydarzeń i 33 latach od zmiany systemu na “demokratyczny”, nie wszystko wygląda tak kolorowo jak przedstawiają to jaśnie panujące nam kasty polityczne. W tworze zwanym III Rzeczpospolitą mamy do czynienia z takimi problemami jak bezrobocie sięgające aktualnie prawie 14%, wzrastające nieustannie ceny paliw i towarów pierwszej potrzeby, wyzysk ludzi pracujących za marne grosze na umowach zlecenie tzw. śmieciowych, masowa emigracja za pracą, ostatnia reforma emerytalna, represje za poglądy, zwalczana wolność słowa na stadionach piłkarskich, czy brutalność metod polskiej policji.

30 czerwca spotkajmy się na ulicach Poznania i przypomnijmy o czerwcowych wydarzeniach. Wyraźmy też swoje niezadowolenie z aktualnych problemów trapiących polskie społeczeństwo. Niech głos sprzeciwu i oporu zabrzmi na naszych ulicach! Zapraszamy!

Demonstrację organizują Autonomiczni Nacjonaliści z Wielkopolski. Patronat medialny nad akcją objęły: portal niezależnych nacjonalistów Autonom.pl, internetowy dziennik narodowo-radykalny Nacjonalista.pl.

 

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/244894038952936

 

 

Podstawowe informacje dotyczące demonstracji:

– wszystkie banery i transparenty rozkładamy po bokach, wzdłuż kolumny demonstrantów;

– uprasza się o nie przynoszenie własnego sprzętu nagłaśniającego;

– każdy z uczestników jest zobowiązany do przestrzegania uwag i poleceń organizatorów;