Francuska policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie zachowania jednego ze swoich funkcjonariuszy zabezpieczających środkowe Święto Pracy. Podczas demonstracji „Żółtych kamizelek” w Paryżu miał on bowiem rzucać kostką brukową w jej uczestników, co zostało doskonale uwiecznione na nagraniu z tego wydarzenia.

Nakręcony późnym środowym popołudniem materiał filmowy stał się jednym z „hitów” francuskiej sieci, natomiast za jego nagraniem stoją niezależni dziennikarze z projektu „LinePress”, który dokumentuje większość najważniejszych demonstracji mających miejsce na terytorium Francji. Kamerzysta Laurent Bortolussi twierdzi więc, że wydarzenie miało miejsce około godziny 17 na jednym z bulwarów.

Na nagranym materiale wideo widać wyraźnie policjanta, który rzuca kawałkiem kostki brukowej w stojący przed nim tłum manifestantów. Jednocześnie nie widać jednak całego zdarzenia, dlatego nie widać gdzie ląduje kostka brukowa, ani kiedy dokładnie znalazła się ona w jego ręku.

Zachowania policjanta bronią przedstawiciele branżowych organizacji zawodowych, usprawiedliwiając je stanem wyższej konieczności, który mógł nastąpić chociażby w przypadku braku granatów hukowych oraz innych środków przymusu bezpośredniego. Ostatecznie policja rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie mające na celu ustalenie tożsamości „stróża prawa”, a także zbadania na ile jego reakcja była usprawiedliwiona.

Na podstawie: express.fr.