Do Polski przybyli już pierwsi pracownicy z Uzbekistanu, o jakich od kilku tygodni zabiegały polskie władze, rozmawiając na ten temat z uzbeckimi urzędnikami w Warszawie i Taszkiencie. Liczba obywateli Uzbekistanu trafiających do naszego kraju stale rośnie od dwóch lat, lecz teraz przybywają oni na mocy umów zawartych przez władze tego kraju z polskimi przedsiębiorstwami poszukującymi taniej siły roboczej. Co ciekawe, uzbecka administracja zwraca uwagę na wysokie bezrobocie w Polsce.

Agencja do spraw emigracji zarobkowej przy uzbeckim resorcie pracy i zatrudnienia poinformowała, że już 12 czerwca z lotniska w Taszkiencie wyleciał do Polski pierwszy samolot z uzbeckimi pracownikami na pokładzie. Czterech obywateli tego kraju wyemigrowało do Polski na mocy umowy zawartej jeszcze na jesieni 2016 roku, kiedy zapotrzebowanie na pracowników z Uzbekistanu wyraziły firmy JP Construct oraz Arrow Electronics, ale ich przyjazd miał miejsce już w ramach skoordynowanej współpracy pomiędzy polskimi i uzbeckimi władzami.

Jednocześnie wspomniana agencja twierdzi, że rozmowy na temat scentralizowanej wysyłki Uzbeków do Polski zaczęły się już w marcu ubiegłego roku, natomiast w ubiegłym miesiącu do Polski przybył wiceszef organizacji, który rozmawiał na temat zatrudnienia uzbeckich pracowników z przedstawicielami kilkudziesięciu polskich przedsiębiorstw. Prawie dwa tygodnie temu w Taszkiencie przebywał z kolei wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz, który także rozmawiał o imigracji zarobkowej Uzbeków do Polski.

Komunikat agencji jest przy tym niezwykle ciekawy z nieco innych powodów. Pokrótce charakteryzuje on bowiem sytuację gospodarczą Polski, pisząc między innymi o utrzymującym się w naszym kraju wysokim bezrobociu. Zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników ma z kolei wynikać z wysokiej emigracji Polaków, którzy według Uzbeków wolą wyjeżdżać do państw oferujących im wyższe zarobki.

Szacuje się, że obecnie na terenie naszego kraju przebywa blisko dwa tysiące obywateli Uzbekistanu. Tymczasem przedstawiciele polskiego resortu pracy, rodziny i polityki społecznej wraz z lobby przedsiębiorców zabiegają o kolejne trzy tysiące pracowników.

Na podstawie: fergananews.com, migration.uz.

Zobacz również:

MSZ zabiega o pracowników z Uzbekistanu

Nadchodzą imigranci z Uzbekistanu

Zamachowiec z polską wizą skazany na dożywocie