Wielkimi krokami zbliża się 1 marca, a więc Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podobnie jak w zeszłym roku, nacjonaliści zamierzają oddać cześć należącym do polskiego podziemia żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, którzy mimo zakończenia II wojny światowej w wyniku kapitulacji hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni i kontynuowali walkę o wyzwolenie Polski spod jarzma kremlowskiej dyktatury. Mimo cierpień i tortur w ubeckich kaźniach, czy perspektywy utraty spokojnego życia oni nie poddawali się, nawet wówczas gdy szli na pewną śmierć. Na ulicach polskich miast inicjatywy patriotyczne oraz nacjonalistyczne poprzez publiczne wystąpienia (i nie tylko) złożą zbiorowy hołd bohaterom tamtych dni.

Toruń, Wrocław, Warszawa, Rzeszów, Szczecin, Żary – między innymi w tych miastach odbędą się niezależne obchody ku czci naszych bohaterów. Niżej przedstawiamy ich szczegółowe opisy, zachęcając tym samym organizatorów pozostałych akcji związanych z 1 marca do nadsyłania informacji o zaplanowanych wydarzeniach w ich miastach. Pragniemy również przypomnieć o stronie Manifestacje.info, która może ułatwić nowicjuszom na tym polu zorganizowanie patriotycznej demonstracji w swoim regionie. Wychodzimy na ulice!

 

 

Toruń – 25.02

Pierwsza tego typu manifestacja odbędzie się już w najbliższą sobotę, 25 lutego, w Toruniu. Jest to wspólne przedsięwzięcie lokalnej komórki niezależnych nacjonalistów zgromadzonych pod szyldem Inicjatywy Narodowej (TIN14) i Narodowego Odrodzenia Polski. Manifestacja wyrusza z Pl. Świętej Katarzyny o godzinie 16:00. Swój udział zapowiedzieli nacjonaliści z całego województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko. Wydarzenie na Facebooku: LINK

Wrocław – 1.03

Wrocławski marsz przypominający o „Żołnierzach Wyklętych” odbędzie się już po raz drugi. Lokalne środowiska patriotyczne, nacjonalistyczne (Narodowe Odrodzenie Polski) i kibicowskie zgłosiły swój pochód na placu przy Kościele Garnizonowym (tuż obok Rynku) za Jasiem i Małgosią przy ulicach Św. Mikołaja i Odrzańskiej. Wyruszy on 1 marca dokładnie o godzinie 19:00. Wydarzeniu patronują Związek Żołnierzy NSZ oraz Stowarzyszenie Żołnierzy AK i WiN im. majora „Zapory”. Wydarzenie na Facebooku: LINK

Warszawa – 1.03

W tym roku patriotyczny pochód z okazji święta 1 marca odbędzie się również w Warszawie. Zainicjowały go środowiska niezależnych nacjonalistów (AN) oraz miejscowych kibiców, a swój udział w nim już teraz zapowiedziały też inne ugrupowania patriotyczne i narodowe (m.in. warszawski oddział Narodowego Odrodzenia Polski). Pochód wyruszy o godzinie 19:30 z Pl. Na Rozdrożu (okolice pomnika Romana Dmowskiego), skąd przejdzie pod więzienie na ul. Rakowieckiej 37, gdzie w trakcie komunistycznej okupacji katowano i mordowano polskich patriotów. Na akcji głos zabierze jeden z kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych, patronat nad nią objął także Związek Żołnierzy NSZ.

Szczecin – 1.03

W Szczecinie ponowne obchody ku czci bohaterów organizuje miejscowa koalicja ugrupowań patriotycznych – Narodowy Szczecin. Jej działacze zapowiadają pikietę, która odbędzie się 1 marca o godzinie 18:00 na Placu Grunwaldzkim (a więc miejscu, gdzie odbyło się również wiele innych narodowych zgromadzeń w tym mieście). Jak piszą organizatorzy: Będą przemówienia, złożenie kwiatów i specjalnie na tę okazję przygotowane widowisko, ale to już niespodzianka. Dwie godziny później w Domu Kultury Słowianin odbędzie się patriotyczny koncert, wystąpią: The Freaks i Percival Schuttenbach.
Rzeszów – 3.03


Podkarpackie obchody święta 1 marca odbędą się w Rzeszowie dwa dni po nim, a więc w sobotę 3.03. Organizatorami patriotycznego marszu, podobnie jak wielu pozostałych w tym mieście, jest lokalna grupa Narodowy Rzeszów, która zgłosiła demonstrację o godzinie 18:00 pod Urzędem Wojewódzkim. Więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia szukajcie u źródła, a więc na ich blogu informacyjnym: nrrz.blogspot.com.

 

Kraków – 3.03

W sobotę 3 marca nacjonaliści demonstrować będą także w Krakowie. Małopolską demonstrację ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizują działacze Narodowego Odrodzenia Polski, którzy zgłosili manifestację o godzinie 16:00 na Rynku Głównym. Pytania odnośnie manifestacji należy kierować na adres e-mailowy malopolska@nop.org.pl. Wydarzenie na Facebooku: LINK.

Gdynia – 3.03

Ciekawe obchody przypominające m.in. o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych zapowiadają się w Gdyni. Pomorscy Narodowcy, czyli nieformalna koalicja zdecydowanej większości aktywnych ugrupowań nacjonalistycznych w Trójmieście, zapowiedzieli pokaz niewygodnego dla mediów głównego nurtu filmu Historia Roja – czyli w ziemi lepiej słychać oraz Marsz Pamięci. Pokaz filmu odbędzie się w budynku Cech Rzemiosła przy ul. 10 lutego o godzinie 16:00, a pochód wyruszy ze skrzyżowania ulic 10 lutego i 3 Maja o godzinie 18:30. Organizatorzy przygotowali okolicznościowego bloga informacyjnego, mieszczącego się pod adresem dzienpamieci.blogspot.com. Niezależni nacjonaliści z grupy Aktyw Północny (Aktyw14.net) przygotowali również wideo-zaproszenie, które można obejrzeć TUTAJ.

 

 

Żary – 4.03

Żary będą kolejnym miastem, w którym patrioci i nacjonaliści wyjdą na ulicę zamanifestować swoją dumę i pamięć o bohaterach. Tutaj swój marsz organizuje lokalny oddział Narodowego Odrodzenia Polski wraz z kibicami Promienia Żary. Jak piszą organizatorzy: Marsz to także protest przeciwko wszelkim działaniom estabilishmentu zmierzającym do tego, aby nasi bohaterowie nadal byli zapomnianymi, wyklętymi. Protest przeciwko próbom wybielania komunistów, fałszowaniu historii, wszelakim obchodom „wyzwolenia”. 4 marca, godzina 18:00, plac na vis a vis PKP (ul. Buczka).