Palestyna„-Palestyńczycy nadal będą prowadzić rozmowy pokojowe z Izraelem, pomimo zawiązanego porozumienia zjednoczeniowego pomiędzy partią Fatah i Hamasem” – powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas. W czwartek dziennikarze usłyszeli od Abbasa, że za negocjacje z Izraelem nadal odpowiedzialna pozostaje Organizacja Wyzwolenia Palestyny, której częścią nie jest na razie Hamas. Są to komentarze do zawartego porozumienia pomiędzy partią Fatah i kontrolującym Strefę Gazy Hamasem, do którego doszło w środę w Egipcie. Abbas nie ogłosił jeszcze składu proponowanego „gabinetu jedności”. Oficjalne uroczystości związane z podpisaniem porozumienia mają odbyć się w przyszłym tygodniu w Kairze.

Porozumienie, które zwiększa szansę Palestyńczyków na utworzenie własnego państwa nie odpowiada władzom Izraela, które ogłosiły, że nie zamierzają negocjować z rządem, w skład którego wchodzić będzie Hamas. Jeden z najwyższych rangą oficjeli Hamasu – Mahmoud al-Zahar – potwierdził, że jego ugrupowanie nie będzie uczestniczyć w rozmowach z Izraelem, podkreślając, że Hamas nie będzie powstrzymywać władz Autonomii od podejmowania negocjacji z okupantem.

W reakcji na ogłoszenie porozumienia, premier Izraela Benjamin Netanyahu powiedział, że „pojednanie to ukazuje słabość Autonomii Palestyńskiej i powoduje obawy, o to czy Hamas zaczyna przejmować kontrolę nad Judeą i Samarią, tak jak ma to miejsce w Gazie”. Netanyahu dodał, że władze AP muszą wybrać pomiędzy pokojem z Izraelem i pokojem z Hamasem.