Sytuacja polskiej służby zdrowia od dawna jest beznadziejna, dlatego w wielu placówkach medycznych brakuje personelu. Jest to szczególnie widoczne w województwie opolskim, w którym znaleziono jednak nowy sposób na przyciągnięcie medyków. Tamtejszy samorząd funduje więc stypendia osobom kończącym powoli swoje studia.

Gmina Kluczbork od dłuższego czasu boryka się z problemami dotyczącymi braku odpowiedniej liczby personelu medycznego. Zdarzały się nawet przypadki, gdy z tego powodu zawieszane było działanie niektórych oddziałów miejscowego szpitala. Rozwiązaniem tego problemu mają być więc stypendia dla studentów ostatnich lat kierunków medycznych.

Tamtejszy samorząd zdecydował się ufundować roczne stypendia w wysokości 2 tys. zł miesięcznie studentom ostatniego roku medycyny, którzy podpiszą zobowiązanie, że po zakończeniu nauki podejmą pracę w kluczborskim Powiatowym Centrum Zdrowia. W zależności od trybu kształcenia na wsparcie do kwoty 1,2 tys. miesięcznie mogą także liczyć studenci kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego.

Kluczbork zdecydował się na skopiowanie rozwiązania wprowadzonego już wcześniej przez władze województwa opolskiego. Urząd Marszałkowski w Opolu podpisał już zresztą pierwsze umowy z kilkudziesięcioma studentami z całej Polski. Tamtejszy samorząd zapewnia zresztą, że kolejni chętni mogą łączyć ze sobą zarówno stypendium przyznaje przez województwo jak i przez wspomnianą gminę.

Na podstawie: wnp.pl, pulshr.pl.