Podczas wręczenia listów uwierzytelniających od zagranicznych dyplomatów, rosyjski prezydent Władimir Putin opowiedział się za możliwością rozwiązania trudnych kwestii w relacjach Polski z Rosją. Polski ambasador Krzysztof Krajewski odebrał słowa Putina jako pozytywny sygnał dla relacji pomiędzy Warszawą i Moskwą.

We wtorek Putin przyjął na Kremlu dokładnie dwudziestu trzech nowych ambasadorów, składających mu listy uwierzytelniające i tym samym rozpoczynających swoją misję dyplomatyczną w Federacji Rosyjskiej. Wśród nich znalazł się nowy ambasador Polski w Moskwie, dlatego też rosyjski prezydent odniósł się do kwestii niezwykle chłodnych relacji polsko-rosyjskich.

Zdaniem Putina trudne kwestie w obustronnych stosunkach można rozwiązać. Mogłoby się to stać poprzez czysty pragmatyzm oraz uwzględnienie interesów obu zainteresowanych stron. Rosyjski przywódca dodał, że kontakty Moskwy z Warszawą mogłyby być bardziej merytoryczne i konstruktywne, bo właśnie za takimi relacjami opowiada się jego państwo.

Słowa Putina skomentował nowy polski ambasador. Krajewski zwrócił uwagę na jego stwierdzenia o konieczności budowania wzajemnych stosunków w oparciu o poszanowanie dla prawa międzynarodowego, co odebrał jako „pozytywny sygnał dla relacji z Polską”. Własnie w ten sposób rozmowy z Moskwą ma bowiem widzieć także sama Warszawa.

Na podstawie: defence24.pl, tvp.info.