Tylko w ubiegłym roku cudzoziemcy wykupili blisko 8,5 tysiąca mieszkań oraz 2,5 tysiąca lokali użytkowych. Podobnie jak w poprzednich pięciu latach najwięcej nieruchomości pozyskali obywatele Ukrainy. Dodatkowo coraz częściej kupują oni również grunty, otrzymując odpowiednie zezwolenie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zakup nieruchomości w Polsce jest dużo łatwiejszy od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dwadzieścia lat temu obcokrajowcy kupili więc około pół tysiąca lokali, natomiast rok po przystąpieniu do UE już 1368. Spośród kontrahentów dominowali Niemcy, co zaczęło jednak zmieniać się przed pięcioma laty. Wtedy na czoło wysunęli się Ukraińcy.

Ogółem w całym 2019 roku odnotowano blisko 8,5 tys. przypadków kupna mieszkań przez obcokrajowców, a także 2,5 tys. transakcji dotyczących lokali użytkowych. Dodatkowo Ukraińcy coraz chętniej zakupują grunty, choć potrzebne jest im do tego specjalne zezwolenie. Tylko w ubiegłym roku otrzymali oni od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji blisko 270 takich zezwoleń na zakup 53,3 hektarów.

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę na fakt, że Ukraińcy kupują mieszkania szybciej niż Polacy. Ogółem w ubiegłym roku kupując 8,5 tys. takich obiektów skupili oni w swoich rękach więcej nieruchomości niż deweloperzy wybudowali w całej Łodzi i Poznaniu. Przeciętna powierzchnia tych mieszkań wynosiła 57,5 metrów kwadratowych.

Na podstawie: dziennik.pl.

Zobacz również: