ceny żywnościJak podaje FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) ceny żywności rosną już siódmy miesiąc z rzędu i biją kolejne rekordy. Specjalny indeks FAO wyrażany w punktach wynosi obecnie 231 i w porównaniu jedynie do grudnia 2010 jest to wzrost aż o 3,4%. To również najwyższy poziom indeksu odkąd FAO wprowadziła go w 1990 roku. Wzrost cen zanotowano we wszystkich badanych grupach towarowych. Wyjątkiem jest mięso – tutaj ceny pozostały na względnie takim samym poziomie.

Według ekspertów FAO takie dane świadczą o niesłabnącym ciśnieniu jakiemu poddane są światowe ceny żywności. Wysokie ceny żywności są przede wszystkim niepokojące dla krajów o niskich dochodach i deficycie żywnościowym, Takie kraje mogą mieć poważne problemy z finansowaniem importu żywności. Również dla uboższych gospodarstw domowych, które wydają większość swoich dochodów tylko i wyłącznie na zaspokojenie potrzeb żywnościowych., nie jest to dobra prognoza Jedynym plusem wydaje się być według ekspertów fakt, iż wskutek urodzajów niektóre państwa były w stanie wypracować niskie, konkurencyjne ceny produkowanej przez siebie żywności – oczywiście w porównaniu z cenami światowymi.

Nie ma jednak powodów do optymizmu – susza, jaka dotknęła rolnicze rejony Chin, największego na świecie producenta żywności, jest jednym z głównych czynników wpływających obecnie na wzrost cen żywności. Ponieważ Chiny będa musiały częściowo zaspokoić wewnętrzny popyt na żywność poprzez import, ceny importowanych produktów zostaną wywindowane ponad miarę. Dla przykładu, średnia cena pszenicy jest o 80% wyższa niż przed rokiem.

Zobacz również: