boycottisSenat stanu Nowy Jork zatwierdził ustawę, która daje możliwość zawieszenia finansowania z pieniędzy publicznych instytucji lub placówek oświatowych, które angażują się w akcje bojkotu Izraela z powodów działań izraelskiego reżimu względem Palestyńczyków. Ustawa przeszła różnica głosów 56-4.

Ustawa nie wspomina bezpośredniu o Izraelu, ale jej pomysłodawca senator stanowy Jeffrey Klein w oświadczeniu przyznał, że akcje bojkotowania Izraela były tymi, które skłoniły go do podjęcia takich działań. „Nie oddam żadnemu wrogowi Izraela i narodu żydowskiego ani cala Nowego Jorku” – powiedział senator reprezentujący Bronx i Westchester County. Powiedział także, że Pierwsza Poprawka wprawdzie gwarantuje wolnośc słowa organizacjom i instytucjom ale nie takie instytucje przeprowadzające takie akcje jak bojkot Izraela nie mogą być finansowane z pieniędzy publicznych.

Jest to działanie wymierzone m.in. w American Studies Association (ASA) zrzeszającego amerykańskie uczelnie i prowadzące akcje bojkotu izraelskich instytucji oświatowych i środowiska akademickiego z powodów działań reżimy w Tel Awiwie wobec okupowanych Palestyńczyków. W odpowiedzi na przyjęcie ustawy stowarzyszenie ASA odpowiedziało, że jest to elementarny atak na wolności akademickie.

Na podstawie: Jewish Telegraphic Agency