stetoskopFederacja Norweskich Lekarzy Chrześcijańskich domaga się prawa do odmowy wykonania aborcji i innych usług medycznych, niezgodnych z wartościami moralnymi wyznawanych przez nich religii.

Przewodniczący Federacji, Olav Fredheim, powiedział mediom, że lekarze wyznający chrześcijaństwo, powinni mieć prawo do odmowy wykonania aborcji, eutanazji czy stosowania biotechnologii, jeśli narusza to wartości moralne stanowiące ważną część ich życia. Norweski lekarz dodał, że tyczy się to również zapłodnienia in vitro, ponieważ przy okazji tej usługi medycznej giną zarodki. Fredheim uważa, że powinien powstać rejestr lekarzy, którzy nie wykonują wspomnianych zabiegów, tak aby system opieki zdrowotnej był przejrzysty dla norweskich obywateli.

Minister zdrowia Bent Høie z Norweskiej Partii Konserwatywnej, zapowiedział konsultacje w tej sprawie i nie wyklucza, że propozycje Federacji zostaną przyjęte. Nie będą one jednak obejmować na pewno spirali antykoncepcyjnych, choć część chrześcijańskich medyków jest przeciwna kontroli urodzeń.

Aborcja na żądanie została zalegalizowana w 1978 roku, głosami parlamentarzystów lewicy. Zgodnie z prawem, zabieg można wykonać na żądanie do 12 tygodnia ciąży, zaś specjalna komisja rozpatruje przypadki pomiędzy 13 a 18 tygodniem, w przeważającej większości zatwierdzając taką możliwość.

na podstawie: aftenposten.no