krfNorweska Chrześcijańska Partia Ludowa, chce walczyć ze wzrostem liczby aborcji. Ugrupowanie opowiada się za programem darmowej antykoncepcji dla osób od szesnastego roku życia, a także wcześniejszą edukacją seksualną w szkołach.

Chrześcijańska Partia Ludowa (Kristelig Folkeparti) opowiada się za darmowymi spiralami antykoncepcyjnymi, dla nastolatek w wieku od 16 do 19 lat. Docelowo, darmowa antykoncepcja miałaby być dostępna dla kobiet nie przekraczających 24 roku życia. Poza tym, norweska chadecja chce wcześniejszej edukacji seksualnej, która miałaby rozpoczynać się już od ósmej klasy.

Zdaniem przedstawicieli ugrupowania, to najlepszy sposób zahamowania wzrostu liczby dokonywanych aborcji. Chadecy powołują się tutaj na program pilotażowy, przeprowadzony w dwóch norweskich miastach, gdzie darmowa antykoncepcja była dostępna dla kobiet w wieku od 20 do 24 lat. Według statystyk, spadła tam liczba dokonywanych aborcji, a także podniósł się wiek inicjacji seksualnej.

Propozycja chadeków może zostać przeforsowana przez mniejszościowy rząd Erny Solberg, tworzony przez Norweską Partię Konserwatywną oraz konserwatywno-liberalną Partię Postępu. Chadecy na mocy umowy z konserwatystami. wspierają centroprawicowy gabinet. Poza tym ich propozycja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony opozycyjnej lewicy.

na podstawie: aftenposten.no