Portal Onet.pl donosi, że prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje głośną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Tak zwany „lex TVN” miałby nie wejść w życie za zgodą wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Dodatkowo Duda ma to uczynić po rozmowach z bliżej nieokreślonym „wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji”.

Parę miesięcy trwają walki Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z lewicowo-liberalną stacją TVN. Kanał należący do amerykańskiego koncernu Discovery wciąż nie otrzymał odnowienia koncesji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, natomiast przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji miała utrudnić obcemu kapitałowi inwestowanie w media w Polsce.

Od pewnego czasu w mediach pojawiały się doniesienia na temat możliwego weta ze strony głowy państwa. Do Dudy apelowali w tej sprawie jego poprzednicy, a więc Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Andrzej Gajcy z Onet.pl twierdzi, że weto w tej sprawie jest „niemalże przesądzone”. W tym kontekście dziennikarz przypomina dwie wypowiedzi Dudy z bieżącego miesiąca, w których wyraźnie sugerował kontrowersyjny charakter zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Prezydent wyraźnie przejmował się w tej sprawie zdaniem Amerykanów.

To właśnie z ich powodu ustawa ma zostać zawetowana przez głowę państwa w porozumieniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Nie chodzi jednak o konflikt, ale o porozumienie zawarte pomiędzy Kaczyńskim a Dudą.

Dodatkowo gospodarz Pałacu Prezydenckiego miał omawiać zmiany na rynku medialnym z „wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji”. Amerykanin sugerował, że „lex TVN” wyraźnie pogorszy relacje polsko-amerykańskie, także w aspekcie wojskowym i dyplomatycznym.

Na podstawie: wpolityce.pl.

Zobacz również: