wykleci-wwaMuzeum Żołnierzy Wyklętych, którego utworzenie jeszcze w tym roku obiecywał mazowiecki samorząd, jednak nie powstanie. Miało ono powstać w kamienicy na warszawskiej Pradze, na projekt utworzenia muzeum przyznano nawet unijną dotację wysokości 300 tys. złotych.

W kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 w latach 1944-1945 mieściła się kwatera NKWD w Polsce, a w latach 1945-1948 areszt Urzędu Bezpieczeństwa. Na ścianach zachowały się tam napisy wydrapane na ścianach przez więzionych żołnierzy niepodległościowego podziemia, przez które Instytut Pamięci Narodowej określił to miejsce mianem wyjątkowego w skali kraju. Muzeum w tym miejscu miała otworzyć Fundacja Strzelecka 8, należąca do obecnego właściciela kamienicy.

Władze zajmującej się projektem muzeum fundacji poinformowały jednak, że nie wykorzystają przyznanych im przez UE środków na utworzenie muzeum. Z pomysłu otwarcia muzeum w dotychczasowej formie zrezygnowano, jednak sam projekt uhonorowania niezłomnych polskich żołnierzy w tym miejscu nie został zamknięty. Fundacja Strzelecka 8 zamierza otworzyć w tym miejscu placówkę z mniejszym rozmachem, którą poprowadzi wspólnie z IPN. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.

na podstawie: rp.pl