Ponad pięćdziesięciu byłych franczyzobiorców złożyło pozew do amerykańskiego sądu federalnego, domagając się odszkodowania od koncernu McDonald’s. Gigant w branży fast foodów jest przez nich oskarżany o dyskryminację rasową. Czarnoskóre osoby prowadzące restauracje koncernu narzekają, że w porównaniu do białych franczyzobiorców mieli do wyboru dużo mniej korzystne lokalizacje do ich prowadzenia. 

Pozew został przygotowany przez 52 byłych ajentów McDonald’s i skierowany do amerykańskiego sądu okręgowego w Illinois. Osoby skarżące sieć fast foodów to murzyni, którzy w latach 1988-2018 mieli prowadzić łącznie około dwustu lokali przy wykorzystaniu wspomnianej marki. Twierdzą oni, że w tym czasie byli poddawani dyskryminacji przez firmę i mieli gorsze warunki do prowadzenia biznesu, niż ich biali koledzy.

McDonald’s miał przyznawać im jedynie lokalizacje w „rejonach dotkniętych kryzysem ekonomicznym” i w „niebezpiecznych miejscach”. Na ogół były to więc dzielnice uznawane za siedliska przestępczości, a także biedy. Miejsca ulokowania fast foodów były dodatkowo obciążone wysokimi czynszami i kosztami operacyjnymi. Te wszystkie czynniki znacząco ograniczały możliwość zwiększania sprzedaży produktów tej sieci.

Pod wyżej wymienionymi względami czarnoskóre osoby miały mieć gorsze warunki do prowadzenia biznesu niż biali. Ponadto otrzymywali oni dużo gorsze warunki finansowe, nie mogli kupować towarów na wolnym rynku czy przedstawiano im mylące dane finansowe, a to wszystko w celu wypchnięcia murzynów z działania w ramach sieci. Z tego powodu domagają się oni odszkodowań po 4-5 mln dolarów na pozywającego.

Sam koncern odrzuca podobne oskarżenia. McDonald’s twierdzi, że to franczyzobiorcy decydują o lokalizacjach swoich restauracji. Mogą je więc prowadzić w miastach, na przedmieściach czy terenach wiejskich. Jednocześnie koncern twierdzi, że udowadniając swoje stanowisko potwierdzi przyświecające mu wartości, czyli równość i różnorodność.

Należy wspomnieć w tym kontekście, że pierwszy tego typu pozew przeciwko fast foodowi złożono w 1983 roku. Wówczas jedna z organizacji czarnych Amerykanów pisała do McDonald’s o ograniczeniach wobec czarnoskórych franczyzobiorców, dotyczących właśnie ograniczania ich działalności tylko do dzielnic biedy. Pod koniec ubiegłego wieku sieć miała zresztą przyznać się do podobnych działań, o czym mówił ówczesny wiceprezes firmy, Thomas Dentice.

Na podstawie: usatoday.com, portalspozywczy.pl.