macedoniaRząd Macedonii przedstawił propozycje zmian w ustawie zasadniczej, które będą definiować małżeństwo i umowy partnerskie, jako związki kobiety i mężczyzny. Organizacje LGBT alarmują, iż nowe prawo będzie chronić „heteroseksualny charakter stosunków międzyludzkich”.

Propozycja zmian w macedońskiej konstytucji, była jedną z pierwszych decyzji po reelekcji premiera Nikoły Gruewskiego. Projekt został zgłoszony w lipcu, jednak w sierpniu rząd postanowił go zaostrzyć. Nowe zmiany w ustawie zasadniczej definiowałyby małżeństwo jedynie jako związek kobiety i mężczyzny, a także miałoby zablokować możliwość modyfikacji prawa w kierunku zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne.

Prawo proponowane przez rządzącą prawicę, nie podoba się oczywiście organizacjom pozarządowym. Przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z przerażeniem konstatują, że zmiany zablokują możliwość legalizacji związków osób tej samej płci, a także mają narzucić „heteroseksualny stosunek kontaktów międzyludzkich”.

To kolejna próba przeforsowania konstytucyjnych zmian, proponowana przez konserwatywną partię WMRO-DPMNE. Poprzednie były nieudane z powodu braku 2/3 większości w parlamencie, jednak teraz projekt może liczyć na odpowiednie poparcie. Organizacje homoseksualistów wskazują, że w Macedonii seksualni odmieńcy muszą liczyć się z atakami ze strony mediów i rządu.

na podstawie: balkaninsight.com